ناهید شاه عالمی: من رقیب خودم هستم

یکی از هزاران خاطره‌ای که در ذهن روزهای دور کابل رسوب کرده است، تصویر خاک خورده‌ی زن جوانی است که به تازگی شوهر خود را از دست داده بود و خسته از جنگ و طمع اطرافیان، دست چهار دختر خردسال خود را گرفته، کابل را برای همیشه ترک کرد. او مادر ناهید شاه عالمی بود. ناهید شاه عالمی؛ دختری که تا آن روز زندگی را تنها در آغوش گرم خانواده‌ی صاحب نام و نشانش، شبیه شاه‌دختی تجربه کرده بود، مجبور می‌شود در ۱۲ سالگی برای زنده‌ماندن، در دمای منفی ۴۰ درجه‌ی سانتی گرید شهر مانتریال کانادا، با خواهر بزرگش که ۱۴ سال داشت پشت در خانه‌های مردم برود و روزنامه تقسیم کند.
اکنون دنیا ناهید شاه عالمی را به عنوان فعال حقوق بشر، نویسنده و یکی از پرکارترین هنرمندان جهانی می‌شناسد. ناهید در مورد این که با چه انگیزه‌ای گام‌های بلند رسیدن به این کامیابی را برداشته است، می‌گوید:« دلیل موفقیتم کار است. کار من‌ زندگی من است. فکر می‌کنم راز موفقیت هر انسان در این است که از سختی‌ها و مشکل‌های فراروی خود در زندگی بیاموزد و باور کند که مشکل‌ها شرط مهمی برای موفقیت است.»

اکنون دنیا ناهید شاه عالمی را به عنوان فعال حقوق بشر، نویسنده و یکی از پرکارترین هنرمندان جهانی می‌شناسد. راهی را که او از آن روزگار تلخ و تاریک تا رسیدن به این ‌جا طی کرده است راه درازی است

او می‌افزاید:« اگر می‌خواهیم انسان موفقی باشیم در گام نخست باید هدف مشخصی داشته باشیم و بعد به هر اندازه‌ای که ممکن است، با تمام توان برای به رسیدن به آن تلاش کنیم، تا برسیم. برای کامیاب‌شدن مهم آن است که آن‌چه انجام می‌دهیم با شکیبایی آن را دوست داشته باشیم و به آن عشق بورزیم.»
ناهید شاه عالمی درافغانستان چشم به جهان گشود و اکنون در شهرمونیخ آلمان زندگی می‌کند. او زندگی را در کشورهای زیادی مثل پاکستان، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا تجربه کرده است. به قول خودش، کانادا برای او جایگاه خانه‌ی دوم را دارد. چنان‌که ناهید شاه عالمی درسال ۲۰۰۰ به حیث ورزشکار مسلکی در رقابت‌های والیبال ساحلی از کشور کانادا نمایندگی کرد و همچنان مدارک کالج و دانشگاه‌اش را در رشته‌‌‌های سیاست بین المللی و مطالعات آسیای جنوبی و هنرهای زیبا از آن‌ جا به دست آورد. او اینک یک قسمت از درآمدهای به دست‌آمده از نمایش هنرش را به انسان‌های آسیب‌دیده ورنج‌کشیده کمک می‌کند و همچنان برای پشتیبانی از حرکت‌های انسانی‌ای که در راستای بلندبردن سطح دانش بشر کار می‌کنند، به تنظیم و راه‌اندازی بعضی از پروژه‌ها می‌پردازد. ناهید پشتیبان فعال پروژه‌های گوناگون یونسف و چندین بنیاد بین المللی دیگر در سراسر جهان است. او در کنار این تلاش‌های انسانی، ریاست بنیاد (HOFA.E.V) یا بنیاد امید برای زنان و کودکان افغانستان را که در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و در ماه جولای سال روان میلادی دهمین سال کاری‌اش را تکمیل خواهد کرد، نیز به عهده دارد. همچنان گفتنی است که ناهید برای انستیتوت‌های بین المللی گوناگون برنامه‌‌های توانمند سازی و سیمینارها را به منظور رشد توانایی‌های آن‌ها در راستای رسیدن به هدف‌های ‌شان راه‌اندازی می‌کند. در اکتوبر سال ۲۰۱۰ ناهید شاه عالمی فرصت آن ‌را به دست‌آورد تا مهر «آدری هیپ بورن»، ستاره‌ی معروف سینمای هالیود را نقاشی کند. این نقاشی در هوتل معتبر ادلون در شهر برلین با قیمت خیلی گزاف به مزایده گذاشته شد و تمام درآمد آن به پروژه‌ی تعلیمی یونسف اهدا شد. همچنان شاه عالمی درسال ۲۰۱۲ چهره‌ی اعضای تیم ملی فوتبال آلمان را نقاشی کرد که تمام اعضای این تیم و مربی‌هایش، خود آن را امضا کردند و انجمن فوتبال آلمان از آن حمایت کرده و کمک کرد تا مقدار پول خوبی برای دختران مکتب افعانستان جمع‌آوری شود. از کارهای خوب و ارزشمند دیگر بانوشاه عالمی در سال جاری میلادی چاپ و نشر کتاب “We, the Women-Afghanistan” است. کتابی که حکایت از داستان‌های امید بخش زندگی زنان افغانستان دارد. به گفته‌ی بانو شاه عالمی معیار انتخاب و معرفی زن‌ها در این کتاب شجاعت و سرسختی آنان بوده است و در آن از کسانی حرف زده می‌‍‌شود که با وجود تمام مشکل‌ها، خطر مرگ و بدنامی؛ دنبال هدف‌های شان رفته، خود را به آن رسانده‌اند.
باید گفت که این کتاب ادامه‌ی سلسله نمایش‌های کتاب‌ها و رسامی‌هایی است که بانو شاه عالمی در سال ۲۰۰۹ همراه با پروژه‌ی چند رسانه‌ای برای زنان آلمانی راه‌اندازی کرده بود. در این پروژه که زیر نام (We, the Women-Germany) راه‌اندازی شده بود تصویرها، کتاب‌ها، فلم‌ها و مستندهای بعضی از زنان قدرتمند، شجاع و بی‌نظیری که از میان تمام زنان الهام‌بخش آلمان برگزیده شده بودند به نمایش گذاشته شد. قرار است این پروژه در کشورهای مختلف جهان ادامه پیدا کند و داستان‌های زندگی زنان توانا و شایسته‌ی سراسر جهان را بنویسد وبه تصویر بکشد. با در نظر داشت این همه می‌توان ناهید شاه عالمی را انسانی قدرتمند و موفق خواند، ولی موفقیت از دید اوچیست؟ بانو شاه عالمی در این مورد می‌گوید:« موفقیت برای من تنها یک کلمه است. من در زندگی تنها کارهایی را انجام می‌دهم که مرا خوش کنند و این که دیگران را کمک کنم به راستی برایم خوشحال‌کننده است.» او همچنان گفت:« من خیلی کوچک بودم که معنای ناامیدی را درک کردم و می‌دانم که ناامیدی حس ناخوش‌آیندی است. حسی که سعی کرده‌ام در تمام زندگی با آن مجادله کنم. من ارزش هر ثانیه‌ی عمر را می‌دانم و می‌دانم که ممکن است زندگی دریک لحظه از یک رو به روی دیگر شود.» به باور ناهید شاه عالمی زن‌ها توانایی‌خارق العاده‌ای دارند و زن بودن اتفاق قابل افتخاری است. او می گوید:« هویت زنانه‌ام برایم خیلی مهم است.» بانو شاه عالمی هویت زنانه را در شخصیت، طرز فکر، طرز لباس پوشیدن و توانایی نه گفتن خلاصه می‌کند و با لبخند می‌افزاید که البته لب سیرین سرخ و بوت کری بلند هم جز مهم زندگی زنانه به شمار می‌روند. او همچنان در سخنی به دختران جوان می‌گوید که هر دختری باید پیش از ازدواج شخصیت و زندگی خود را بسازد و نباید در انتظار مردی بنشیند که شبیه جن چراغ جادو سر از گوشه‌ای بیرون کرده در یک لحظه اورا به آرزوهایش برساند. بانو شاه عالمی در پاسخ به این که آیا دوست دارد روزی رییس جمهور افغانستان شود؟ گفت:» نه! من دوست ندارم با کسی رقابت کنم. تنها رقیبم در دنیا خودم استم. من باخودم مسابقه دارم و تمام تلاشم این است که من فردای من از من امروزم بهتر باشد. این نصیحت پدرم به من بود، نصحیتی که نه تنها هرگز از گوشم نرفت، که تبدیل به اصلی مهم در زندگی‌ام نیز شد.»

گفتگو کننده: لیمه آفشید

ممکن است شما دوست داشته باشید