پرواز کن تا آرزو

وی روز دوشنبه پانزدهم می ۲۰۱۷ برای پرواز به آن سوی اقیانوس اطلس آماده می‌شد.
شایسته واعظ که ۲۹ سال دارد، در اواخر جنگ جماهیر شوروی در یکی از کمپ‌های مهاجرین متولد شد. خانواده‌اش در سال ۱۹۸۷ به ایالت متحده امریکا سفر کرد. او در آن جا علاقه زیادی به پروازکردن پیدا کرد تا این که موفق شد لیسانس خلبانی اش را به دست آورده و به عنوان جوان‌ترین خلبان ملکی خانم از افغانستان شناخته شد. اکنون شایسته می‌خواهد که حس آزادی و بلند پروازی را با دیگر بانوان جوان شریک سازد. وی در حالی که در مانتاریال توقف کرده بود، در مورد این که چه چیزی در کشف علاقه و تحقق رویاها مهم است، گفت:« زمانی که من علاقه‌مندی‌ام را نسبت به خلبانی درک کردم از همان زمان به خواندن شروع کردم، کوشش کردم که در مضمون ریاضی بهتر باشم و تلاش کردم تا دنیا را متفاوت ببینم.» خانم واعظ روز شنبه از شهر فلوریدا پروازش را آغاز کرد و نقشه‌ای که برای طی مسیر او در نظر گرفته شده، طوری است که هواپیمای بیچ بونانزا A36 وی را در مسافت تقریبی ۲۵۸۰۰ کیلومتر در بیشتر از ۱۸ کشور جهان خواهد برد. این کشورها شامل اسپانیا، مصر، هند، سنگاپور، استرالیا و چند کشور دیگر می‌شود و در تاریخ ۱۸ آگست این سفر با بازگشت به فلوریدا، تمام خواهد شد.
در جریان ۳۰ توقف خانم واعظ، سازمان هوانوردی ملکی بین‌المللی که حامی او در جریان این سفرش است، برنامه‌هایی را ترتیب خواهد داد تا این خلبان موفق به مکتب‌ها رفته و علاقه‌مندی دانش‌آموزان را در مورد علوم ساینسی به خصوص علوم مربوط به هوانوردی بیشتر سازند.
طبق گفته‌های این سازمان کمتر از ۵ درصد از خلبان‌های ترانزیت تجارتی، بانوان هستند. خانم واعظ می‌گوید:« اگر شما به راستی تمام توجه تان را به علوم ساینسی، تکنولوژی، انجنیری و ریاضی معطوف بسازید و در مورد زمینه‌های کاری آن‌ها تحقیق کنید، این دنیا برای تان بسیار شگفتی‌انگیز خواهد بود.»
ما امیدواریم که به نوجوانان چیستی این وظایف را معرفی کنیم و آن‌ها را تشویق کنیم که حرفه‌هایی را که به استعداد بیشتری نیاز دارند، دنبال کنند. خانم واعظ در وب‌سایتش نوشته است:« هر باری که من دروازه‌ی هواپیما را باز می‌کنم از خودم می‌پرسم که چگونه دختری با آن سر گذشت نه چندان امید‌بخش، این قدر خوشبخت شده است؟ اما حقیقت این است هر کسی دیگری می‌تواند جای من باشد.»

منبع: www.thenational.ae

مترجم: رقیه آزاده

ممکن است شما دوست داشته باشید