سیزده رمان معاصری که همه‌ی زن‌ها باید بخوانند

ادبیات داستانی و غیرداستانی همیشه برای زنان راه امنی بوده تا قصه‌های‌شان را روایت کنند، فرقی هم نمی‌کند که خواننده باشند یا نویسنده. ادبیات، فضایی را برای زنان فراهم آورده است تا بتوانند بدون مداخله مردان، روایت‌گر داستان خود باشند. ادبیات معاصر نیز گواهی است بر این مدعا.
درست است که جنسیت‌زدگی و مردانگی کماکان بر دنیای ادبیات تسلط دارد اما اگر در جستجوی کتابی هستید که محور اصلی آن زنان باشند یا به مسایلی مانند جنسیت‌زدگی بپردازد، باید بگویم که این عصر، عصر طلایی برای این نوع کتاب‌ها است. امروزه به تعداد نویسندگان زنی که از دریچه نگاه خود به ابعاد مختلف زندگی زنان پرداخته‌اند، افزوده شده است .
پس اگر در صدد گسترش سطح مطالعات‌تان هستید و یا دوست دارید رمان‌هایی با محوریت زنان بخوانید، این ۱۳ رمان شما را راضی خواهد کرد. نویسندگان این کتاب‌ها توانا و مستعد هستند و آثارشان شایستگی این را دارد که در طول زمان‌ بار‌ها و بار‌ها خوانده شوند. در ضمن می‌توانید این لیست را برای دوستان مرد تان که عاشق کتاب هستند هم شریک کنید تا کمی با زنان صاحب قلم آشنا شوند:

۱- س‍رگ‍ذش‍ت‌ ن‍دیمه «The Handmaid’s Tale» اثر م‍ارگ‍ارت‌ ات‍وود (۱۹۳۹)

سرگذشت ندیمه یا قصه کلفت، جامعه‌ای فاسد و کابوس مانند را ترسیم می‌کند که تحت حکومت مذهبیان افراطی است و زنان آن جامعه به‌طور کامل تابع مردان هستند. جالب توجه‌ترین قسمت این کتاب، توجه ویژه آن به حقوق بارداری است و این‌که زنان چگونه می‌توانند در نفس‌گیر‌ترین حالت‌ها خودآگاه باشند و بر مصیبت‌ها فایق آیند.

۲- خانه‌ی گرد «The Round House» اثر لوییس اردریچ (۱۹۵۴)

این کتاب از آثار تاثیرگذار لوییس اردریچ است. راوی داستان پسر نوجوان، از بومیان امریکا است که به مادرش تجاوز شده است. نویسنده به بررسی خشونت جنسی که مساله‌ای رایج در بین بومیان امریکاست می‌پردازد و نشان می‌دهد که این امر چگونه می‌تواند برخانواده و جامعه تاثیر بگذارد و چگونه همه جهانیان، زنانی که قربانی تجاوز و خشونت هستند را در این مسیر تنها می‌گذارند.

۳- امریکانا « Americanah» اثر چیماماندا نِگُزی ادیچه (۱۹۷۷)

آدیچه در این کتاب به بررسی نقش‌ نژاد، جنسیت و ملیت در امریکا، انگلستان و کشور خود، نیجریه، می‌پردازد. شخصیت اول داستان، نیجریه را به مقصد امریکا برای ادامه تحصیل ترک می‌کند و از آن‌چه در انتظارش است خبر ندارد. او طی سال‌های اقامت، سیاست‌های قومی و جنسیتی در سرزمین جدید را از نظر می‌گذراند و تلاش می‌کند تا هویت و جایگاه جدیدش را بازیابد و در عین حال معشوقی را که در وطن جا گذاشته است هرگز فراموش نمی‌کند.

۴- حرف بزن «Speak» اثر لاری‌هالس اندرسن (۱۹۶۱)

حتمن می‌دانید که بعضی از بهترین کتاب‌ها، رمان نوجوانان است. رمان حرف بزن یا « چیزی بگو» روایت دختر نوجوانی است که به او تجاوز شده است و دخترک احساس می‌کند که هیچ کمک‌رسانی نیست تا او را نجات دهد. این کتاب رمانی پرمایه‌ای است درباره خودآگاهی و کتابی که همه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

۵- بیداری «awakening» اثر کینت شوپن (۱۸۵۰-۱۹۰۴)

درست است که بیداری کمی قدیمی است و دیگر نمی‌توان کتابی که در سال ۱۸۹۹ منتشر شده است را معاصر دانست، اما پیش‌رو بودن این رمان نسبت به زمانه خود باعث می‌شود که در این فهرست قرار گیرد. داستان از این قرار است که زنی متاهل و بچه‌دار اهل نیواورلئان، بعد از علاقه‌مند شدن به مرد بیگانه، کلیشه‌های جنسیتی و نقش‌های از پیش‌تعریف‌شده‌اش به‌عنوان یک مادر و همسر را زیر سوال می‌برد. بیداری، عشق شورانگیز زنی است که خواهان استقلال کامل در زندگی است. «بیداری وجودی» این زن در قرن نوزدهم بسیار جنجال‌برانگیز شد.

۶- کشور سرکش «An Untamed State» اثر رکسانه‌گی (۱۹۷۴)

اولین رمان رکسانه‌گی از لحظه آغاز تا نقطه پایانش، حیرت‌آور است. می‌ریلی زنی هاییتیایی- امریکایی است که در پورتوپرنس هاییتی به گروگان گرفته می‌شود. گروگان‌گیر‌ها در ازای آزادی او از پدرش درخواست پول می‌کنند. کندوکاو نویسنده در مساله ثروت، طبقه اجتماعی و از همه مهم‌تر خشونت و عواقب آن، تلخ ولی زیباست.

۷- دفتر یادداشت طلایی «The Golden Notebook» اثر دوریس لسینگ (۲۰۱۳ – ۱۹۱۹)

در این کتاب داستان حول محور ۴ دفترچه یادداشت آنا ولف شخصیت اول این کتاب می‌گردد. او در هر یک از این دفترچه‌ها به موضوعات جنگ، کمونیسم و اولین جنبش رهایی زنان پرداخته است. در ضمن نقدهای اولیه‌ای که بر این اثر نگاشته شد، لسینگ را یک «مردستیز» خوانده‌اند.

۸- هزار خورشید تابان «A Thousand Splendid Suns» اثر خالد حسینی (۱۹۶۵)

درست است که مولفان مرد معدودی هستند که کتاب‌های خوبی با محوریت زنان به رشته تحریر درآورده‌اند، اما نایاب نیستند. پس بیایید تا این استثنائات کمیاب را با خواندن آثارشان تشویق کنیم. هزار خورشید تابان خالد حسینی قطعن یکی از همین استثنا‌ها است. داستان این کتاب روایت‌گر زندگی لیلا و مریم دو زن افغان است که در دوره سیاه و تاریک حکمرانی طالبان بر این سرزمین می‌زیسته‌اند.

۹- به رنگ ارغوان «The Color Purple» آلیس واکر (۱۹۴۴)

آلیس واکر نویسنده‌ای پرکار است، و «به رنگ ارغوان» را که در سال ۱۹۸۲ منتشر کرده است به این دلیل می‌توان یک اثر برجسته به حساب آورد که به مسایل حساسی از قبیل فقر، آزادی جنسی، خشونت خانوادگی و تبعیض نژادی نهادینه شده می‌پردازد. اثر عمیق این داستان و پیام آلیس واکر درباره زنان سیاه‌پوست، تا مدت‌ها پس از پایان کتاب با خواننده همراه خواهد بود.

۱۰- ب‍ه‍ش‍ت‌ «Paradise» اثر ت‍ون‍ی‌ م‍وری‍س‍ون (۱۹۳۱)

بدون شک، تونی موریسون یکی از قوی‌ترین نویسندگان زن معاصر امریکا است. «بهشت» به شرح زندگی عده‌ای از زنان سیاه‌پوست در شهر کوچکی در اوکلاهاما می‌پردازد. این رمان مانند سایر آثار موریسون یک شاهکار است و بیش‌تر روی تلاش زنان و همبستگی آن‌ها تمرکز دارد.

۱۱- گ‍رداب‍ی‌ چ‍ن‍ی‍ن‌ ه‍ای‍ل «Wide Sargasso Sea» اثر ج‍ی‍ن‌ ری‍س‌‏ (۱۹۷۹-۱۸۹۰)‬

ریس در این رمان، برتا، همسر دیوانه روچستر را تبدیل به راوی و شخصیت اول داستانش کرده است. همین مساله باعث می‌شود تا بیش‌تر به این موضوع بیاندیشیم که حق با چه کسی است و کدامیک از این زن‌ها باید در مرکز توجه داستان می‌بودند. نویسنده در این اثر موجز و تاثیرگذار، آنچه را بر روچستر و برتا در روزهای اول زندگی‌شان می‌رود، شرح می‌دهد.

۱۲- آتش‌افروزان «The Flamethrowers» اثر ریچل کوشنر (۱۹۶۸)

داستان «آتش‌افروزان» در دهه هفتاد میلادی می‌گذرد و داستان دختر هنرمند و فلم‌سازی را روایت می‌کند که موترسایکل‌سوار حرفه‌ای است و با سرعتی فرا‌تر از حد مجاز در بزرگ راههای زندگی می‌راند. هرچند منتقدانی، آثار کوشنر را مردانه خوانده‌اند، شما اصلن اهمیت ندهید و این کتاب را که زندگی زنی در این جهان متخاصم را به تصویر می‌کشد، بخوانید.
۱۳- من می‌دانم پرنده قفس چرا می‌خواند «I Know Why the Caged Bird Sings» مایا انجلو (۲۰۱۴ – ۱۹۲۸)
خود زندگی‌نامه‌ی مایا آنجلو یک شاهکار است. او از بزرگ شدن در فقر تا تجاوز جنسی و بارداری در دوران نوجوانی‌اش را در این داستان شرح می‌دهد و با همه این احوال، داستان کماکان الهام بخش است. مایا در خانواده‌ی فقیر به دنیا آمد و با سختی‌ها و موانع زیادی رودررو شد؛ اما هیچ چیز نتوانست او را متوقف کند. توانایی فوق‌العاده و پژواک ماندگار قلمش همگان را برای خواندن کتاب‌هایش به شوق می‌آورد.

منبع: فمنیسم روز‌مره