زنجیر را باور نکن!

برای دیدنش به مرکز خریداری‌ای که برای ما آدرس داده شده است رفته‌ایم. صدای پر‌انرژی و گیرایش تا دهلیز رسیده است. به‌دنبال صدا می‌رویم و او را در حالتی می‌یابیم که پشت میز کاری‌اش نشسته و گرم صحبت با مشتریان است.

حدود ده سال می‌شود که حمیرا عمری شغل فروشندگی را در پیش گرفته و اکنون صاحب فروشگاهی در یکی از بازار‌های پر جنب و جوش کابل است. او که از کودکی با تکه و تار و خیاطی آشناست، حال با استفاده از تجربه و توانایی‌هایش توانسته کار تهیه، خرید و فروش لباس‌های زنانه را آغاز کرده و برای خودش تجارت کوچکی دست و پا کند.

بانو حمیرا در کنار کار تجارت، مسوولیت خانه و فرزندداری را هم به دوش دارد و در ‌عین حال مصروف تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خصوصی شهر کابل است. او مادر پنج فرزند است و به قول خودش کار در بیرون از خانه هرگز مانع انجام مسوولیت‌های مادری و خانه‌داری‌اش نشده است.

رضایت از کار و زندگی را می‌شد به خوبی در قوس‌های کنج لب و نگاه‌های نافذ خانم عمری دید. اما رسیدن به این مرحله برای او کار آسانی هم نبوده است. از شکست‌هایش قصه می‌کند و از این‌که در گذشته‌ی نه چندان دور در‌ حالی که دار و ندارش را از دست داده بود و پول یک تکه نان را هم برایش نگذاشته بودند، چگونه از اول و با اراده‌ی محکم‌تر شروع کرد.

حمیرا عمری می‌گوید که برای پیش‌رفت کارهای فروشگاه در کنار فروشندگی مسوولیت کارگاه خیاطی را هم به عهده گرفته است و بیش‌تر سعی می‌کند به جای وارد کردن لباس از بیرون کشور، فرمایش مشتریان خود را گرفته و لباس‌های مورد نیازشان را در کارگاه خود تهیه کند. او هم‌چنان از مشکلات و سختی‌های کار در شرایط موجود می‌گوید اما به هیچ صورت فرار از مشکلات را بر قرار و مقاومت ترجیح نمی‌دهد. به باور بانو حمیرا شاید زندگی در بیرون از کشور ساده‌تر باشد؛ اما ما مسوولیت ایجاد تغییر را داریم و برای رسیدن به یک زندگی ایده‌آل باید همین جا بمانیم، با سختی‌ها مبارزه کنیم و شرایط را مجبور به اطاعت از خود بسازیم.

بانو حمیرا هم‌چنان گفت که استقلالیت مالی برای یک زن در جامعه‌ی ما امتیاز بزرگی است و باعث می‌شود عزت نفس شخص بیش‌تر شده، از زنجیر نیازمندی و محتاج بودن رها شود. او می‌افزاید که شاید کار در بیرون از خانه و در بازار مردانه آسان نباشد اما زن بودن هرگز محدودیت نیست. کافی است انسان خودش را دست کم نگیرد، بر توانایی خود باور داشته باشد و با انرژی آغاز کند.

به‌گفته‌ی بانو عمری خانم‌ها در خرید از فروشگاه او راحت تر استند و حسی شبیه بودن در خانه‌ی خود را دارند. او هم‌چنان می‌گوید که فروشگاهش می‌تواند بازار کار خوبی برای خانم‌هایی باشد که در خانه کار دوخت می‌کنند. او گفت که حاضر است با خانم‌هایی که می‌خواهند کار کنند یا کالا‌های دست‌دوزی‌شان را در بازار به فروش برسانند همکاری کند و دست‌شان را بگیرد تا آن‌ها هم بتوانند کم کم مستقل شوند. تنها توقع او از خانم‌ها این است که درس بخوانند، استعداد و مهارت‌شان را در بخشی که دوست دارند، تقویت کنند و فکر ناتوان بودن را از ذهن خود دور کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید