یـــوگــا

خیلی شنیده‌ایم که می‌گویند جان جوری پادشاهی است. این مقوله از آن‌جا سرچشمه می‌گیرد که انسان‌ها در هر نقطه‌ی دنیا و هر شرایطی که قرار داشته باشند، برای داشتن یک زندگی خوب، سلامتی گزینه اول‌شان است. دست یافتن به این گزینه کار سختی نیست. ساده‌ترین راه رسیدن به سلامتی و حفظ آن ورزش و فعالیت‌های بدنی است.
ورزش‌های محلی در افغانستان از گذشته‌های خیلی دور رواج داشته است. ورزش‌های بین‌المللی اما پس از قرن ۱۸ توسط انگلیس‌‌ها، ترک‌ها و کمیته ملی المپیک افغانستان در کشور رایج شده است.
بیش‌ترین فعالیت‌های ورزشی را در کشور دختران و پسران جوان و نوجوان به پیش می‌برند. این ورزش‌کاران توانسته‌اند با تلاش‌های دوام‌دار و خستگی‌نا‌پذیر و اشتراک در بازی‌های بیرون مرزی افتخارات زیادی را برای خود و کشورشان کسب کنند.
در یک دهه اخیر ورزش بانوان نیز در کشور پیش‌رفت‌ چشم‌گیری داشته است. تا آن‌جا که شماری از بانوان توانسته‌اند با ایجاد باشگاه‌های ورزشی، زمینه‌ی ورزش را برای بانوان دیگر نیز فراهم کنند. فخریه ممتاز ابراهیمی یکی از این بانوان است. او که ده سال است با یوگا آشنایی دارد، مدت یک‌ونیم سال می‌شود که باشگاهی را برای بانوان در شهر کابل ایجاد کرده است و از این راه تجربه‌های خود را با دیگران در میان می‌گذارد.
یوگا ورزش جسمی- روانی است و باعث می‌شود فرد از ‌هستی خود، شناخت مستقیم و بی‌واسطه پیدا کرده، با قوانین طبیعت هماهنگ شود. این ورزش برای بار اول در شبه قاره هند توسط هندوها به‌وجود آمد و تاریخ شکل‌گیری آن به دوره‌های خیلی دور بر می‌گردد.

به‌گفته‌ی بانو ابراهیمی یوگا باعث کاهش افسرد‌گی، استرس، عصبانیت و عدم تمرکز شده، روشن‌بینی و اعتماد به نفس‌ را بالا می‌برد.
بعد درمانی دیگر این ورزش بلند رفتن معافیت بدن و رفع بی‌خوابی است. یوگا در التیام بخشی زخم‌های افرادی که عمل جراحی را سپری کرده‌اند، تاثیرخوبی دارد و باعث درمان درد در قسمت‌های ستون فقرات، گردن و عضلات دست و پا می‌شود. بر علاوه، ورزش یوگا برای خانم‌های حامله کمک می‌کند که زایمان آسان‌تری داشته باشند. اگر این ورزش به‌گونه‌ی مرتب و از سنین پایین (کودکی) شروع و پی‌گیری شود، فواید آن چند برابر خواهد شد.
اگر شما هم از جمله بانوانی هستید که راه‌های زیادی را برای کاهش وزن امتحان کرده اما نتیجه‌ی درستی نگرفته‌اید، یوگا می‌تواند برای‌تان تمرین موثر برای مبارزه با چربی‌های اضافه در بدن‌تان باشد.
بانو سمیرا میردادی از بانوانی است که توانسته با انجام ورزش یوگا بیماری عضلاتی‌اش را درمان کند. او که خود دانشجوی طب است در این باره می‌گوید: «من همیشه از درد عضلات رنج می‌بردم و برای درمان آن نزد چند پزشک رفتم، تا این‌که یکی از پزشکان عقلی و عصبی ورزش یوگا را برایم معرفی کرد و من هم با انجام این ورزش توانستم به درد عضلاتم پایان داده و حالا تاثیرات مثبت آن را در خودم حس کنم.»
خوش شدن خلق و خوی از خوبی‌های دیگر یوگا به شمار می‌رود. افرادی که یوگا کار می‌کنند اغلب خوشحال به نظر می‌رسند و تمرکز ذهنی خوبی دارند. یوگا تنفس را بهبود می‌بخشد و موجب کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب می‌شود که برای بیماران مبتلا به فشار خون، بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته یک اثر درمانی موثر به شمار می‌رود.
برخی مطالعات نشان می‌دهند که یوگا اثرات مثبتی بر یادگیری و حافظه، کند شدن روند پیری، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط و بالا رفتن میزان انرژی نیز دارد.

تهیه‌کننده: بهشته بهشید

ممکن است شما دوست داشته باشید