رنگ شخصیت شما چی‍ست؟

این یک آزمایش ساده است:‌ اگر بخواهید یک رنگ را انتخاب کنید،‌ چه رنگی را انتخاب خواهید کرد؟ این‌جا منظور از رنگ لباس، رنگ اتاق خواب و یا رنگ موترتان نیست. بلکه منظور این است که چه رنگی بیش از همه شما را مجذوب می‌سازد. لازم نیست در این مورد زیاد فکر کنید، زیرا بایست به این پرسش به صورت آنی جواب بگویید، چون پاسخ آنی به این سوال می‌تواند همان رنگی را که بیش از همه علاقه دارید، آشکار کند. حتا اگر شما دو رنگ را به طور هم‌زمان نیز دوست داشته باشید، هیچ تناقضی به میان نمی‌‌آید. حالا رنگ مورد علاقه خود را در ذهن‌تان مجسم کنید.
اکثریت به این باوراند که رنگ‌هاa هیچ تاثیری در انتخاب‌ها،‌ علایق و رفتارهای ما ندارند، در حالی‌که روان شناسان خلاف این ادعا را به اثبات رسانیده‌اند. به‌ عنوان نمونه، آیا شما دوست دارید رنگ اتاق خواب‌تان زرد باشد؟ شاید بسیاری‌های به این پرسش پاسخ منفی بدهند،‌ اما حتا اگر یک نفر در روی کره زمین اتاق خواب خودش را زرد کند، این به معنای آن است که ادعای اکثریت در مورد عدم استفاده از رنگ زرد در اتاق خواب مردود است.

روان‌شناسی رنگ:

تصور عمومی این است که نمی‌توان مطابق به علاقه یک شخص به یک یا چند رنگ خاص به شخصیت وی پی برد، زیرا وقتی رنگ‌ها در برابر روشنایی و تاریکی قرار می‌گیرند، خود به خود متاثر شده و رنگی جدیدی را شکل می‌دهند. این اتفاق سبب می‌شود که ما حتا نسبت به رنگ‌های مورد علاقه خویش در محیط‌های متفاوت، متفاوت برخورد کنیم. علاوه بر این، اکثر افراد با وجودی که به یک رنگ علاقه خاص دارند، طرز کاربرد و استفاده از آن را در محیط‌های متفاوت کم‌تر بلدند. این وضعیت سبب می‌شود که افراد گاهی به این فکر بیافتند که رنگ مورد علاقه‌شان، آن قدر که تصور می‌کنند، جذاب نیست. به‌ عنوان نمونه شما ممکن است از رنگ سیاه خوش‌تان نیاید، اما وقتی مساله انتخاب رنگ در بوت مطرح می‌شود، گزینه‌های شما در رابطه به رنگ محدود می‌گردد، زیرا رنگ غالب و عمومی در میان انواع متنوع بوت‌هایی که در بازار یافت می‌شود، رنگ سیاه و قهوه‌ای یا به اصطلاح عام سرخ است.
همان‌طوری که قبلن اشاره شد، رنگ‌ها از محیط پیرامونی خویش متاثر می‌شوند و به همین دلیل افراد در محیط‌های متفاوت، یک رنگ مشابه را متفاوت می‌بینند یا متفاوت به چشم‌شان می‌آید. به‌عنوان نمونه رنگ سیاه، رنگ مورد علاقه شماست. ممکن است این رنگ برای شما معناهای متفاوتی داشته باشد:‌ اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرد، شما را اشرافی‌تر جلوه دهد، شما را ممتازتر بسازد و…. این در حالی است که در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا، رنگ سیاه، رنگ ماتم، اندوه و سوگواری نیز است.

با وجود این تناقض، کسی که به رنگ سیاه علاقه دارد، ممکن است یکی یا چند ویژ‌گی بالا را هم‌زمان مدنظر داشته باشد و در عین‌ حال، مساله استفاده از رنگ سیاه در رویدادهای سوگواری برایش اهمیتی نداشته باشد.
با توجه به تاثیر مستقیم رنگ‌ بر انتخاب‌ها و سلیقه‌های افراد، برخی‌ها شاید تصور کنند که عرصه روان شناسی رنگ، یک عرصه جدی و به اندازه کافی آکادمیک است، در حالی که چنین نیست. متاسفانه تاکنون پژوهش‌های بسیار اندکی در زمینه روان شناسی رنگ صورت گرفته است و بسیاری از اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، از منابع تاریخی و تجربیات بشری در جوامع مختلف سرچشمه گرفته‌اند. البته در عصر امروز هستند نهادها و افرادی که تلاش کرده‌اند تا با استفاده از چهار رنگ اصلی، شخصیت افراد را شناسایی و بر مبنای نقاط قوت و ضعف آنان را بیابند. به عنوان نمونه یکی از معروف‌ترین آزمایش‌های روان‌شناسی رنگ به واسطه داکتر تایلور‌هارتمن امریکایی ابداع شده است. هارتمن شخصیت‌ها را به چهار رنگ اصلی تقسیم می‌کند: سرخ، زرد، آبی و سفید و بر اساس آن در رابطه به شخصیت افراد ابراز نظر می‌کند. در اینجا مختصر نگاهی به شیوه شخصیت شناسی هارتمن می‌اندازیم:

سرخ:‌ قاطع، جسور و کنشگر
سرخ، رنگ افراد دارای اقتدار است. کسانی‌که به این رنگ علاقه دارند قادر می‌باشند تا ایده‌های خود را یک به یک به خوبی مدیریت کرده و اجرا نمایند. دوست‌داران این رنگ،‌ افراد دارای تحرک نیز می‌باشند. این افراد دارای توانایی رهبری بوده و می‌توانند در محیط‌های که حضور دارند برای اطرافیان خویش هدف و انگیزه ایجاد کنند. به‌صورت عمومی سرخ پوشان افراد متعهد، قاطع، کنشگر و جسوراند.

زرد:‌ سرخوش، عیاش و خوش‌بین
رنگ زرد نشانه سرخوشی است. افراد علاقمند به این رنگ پیوسته تلاش می‌کنند تا در زمان حال زند‌گی کنند و به گذشته و آینده چندان نیاندیشند. این افراد پیوسته منبع شور، خوش‌بینی و الهام‌اند و به طور عموم دارای کاریزما نیز می‌باشند. از دیگر ویژ‌گی زرد دوستان می‌توان به خون‌گرمی و حاضر‌جوابی آنان نیز اشاره کرد.

سفید:‌ صلح‌جو، منعطف و متوازن
سفید دوستان را می‌توان نیروی نگهبان صلح نیز خطاب کرد. این افراد به صورت عموم آرام و در برخوردهای خویش حتا در شرایط بحرانی متوازن‌ اند. افراد شامل در این مجموعه اهل تسامح نیز می‌باشند. سفید دوستان آدم‌های مهربان و منعطف نیز هستند. شنوندگی نیز از دیگر ویژگی‌های خوب این گروه است.

آبی:‌ صمیمی، راز‌دار و ژرف
آبی دوستان افراد خوش‌کاره و خوب‌کاره‌اند. آن‌ها دارای توانایی ارتباط گسترده و با کیفیت با دیگران‌اند و از ظرفیت‌های رهبری نیز برخودار می‌باشند، به ترتیبی که می‌توانند برای اطرافیان خویش انگیزه و معنا ایجاد کنند. این افراد در تحفه دادن به دوستان خویش همیشه خوب و با کیفیت عمل می‌کنند. علاوه بر آن، آبی دوستان افراد وفادار، صادق و متفکراند.

حالا رنگ شخصیت شما چیست؟
روان‌شناسی رنگ یا رنگ‌ها مبتنی بر علاقه‌تان به یک یا چند رنگ، شخصیت شما را نیز تا حدی زیادی مشخص می‌کند. به این معنی که رنگ مورد علاقه شما حرف‌های زیادی را در مورد وضعیت فزیکی، روحی و حسی شما بیان می‌کند. مشابه به این، تنفر شما از یک یا چند رنگ خاص نیز عین مسایل را روشن می‌سازد. شاید به همین دلیل است که روان شناسان مردم را ترغیب می‌کنند تا در زمینه انتخاب رنگ محتاط بوده و کوشش کنند تا در انتخاب رنگ‌ها با ذهن باز عمل کرده و در استفاده از رنگ‌ها متنوع باشند.