سرطان سینه

آیا گاهی به‌خاطر دردی که در سینه‌ی خود حس کرده‌اید خیال این‌که «شاید به سرطان سینه مبتلا شده باشم» ذهن‌تان را درگیر کرده است؟
اگر شما هم یکی از ز‌ن‌هایی هستید که این گمان آزارتان می‌دهد و هنوز به هر دلیلی نتوانسته‌اید به داکتر مراجعه کنید، باید برای‌تان بگویم که قرار نیست هر دردی در این ساحه به‌دلیل رشد بی‌قاعده‌ی سلول‌های غیرطبیعی در پستان، یا همان سرطان باشد. اما احتمال وجود آن هم کم نیست.
به اساس آمار‌های وزارت صحت عامه‌ افغانستان سالانه بیست هزار نفر در افغانستان به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند و از آن جمله ۳۱۰۰ مورد مربوط به سرطان سینه می‌شود.
فکر کنید، آیا این مشکل در خانواده‌ی شما پیشنه داشته است؟ زنانى که مادر یا خواهرشان به‌ویژه در دوران جوانى، سرطان سینه داشته باشند بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
اگر پیش از این به این مشکل مبتلا بوده‌اید مواظب باشید، چون زنانى که یکى از سینه‌هاى‌شان به سرطان مبتلا بوده است احتمال این‌که سینه دیگرشان نیز مبتلا شود بسیار بالا است.

به اساس آمارهای وزارت صحت عامه افغانستان سالانه بیست هزار نفر در افغانستان به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند و از آن جمله  سه‌هزار و صد مورد مربوط به سرطان سینه می‌شود.

هم‌چنان شواهد نشان مى‌دهد زنانى که شروع عادت ماهیانه در آنان در سنین پایین یعنى کم‌تر از دوازده‌سالگى بوده است یا زنانى که بعد از سن پنجاه‌وپنج سالگى عادت ماهانه نداشته‌اند، زنانی که هرگز بچه‌دار نشده یا اولین فرزند خود را بعد از سن سى سالگى به دنیا آورده‌اند بیش‌تر در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
عامل آخر الکول است که موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان مى‌شود. از همه عوامل ابتلا به سرطان سینه نمى‌توان جلوگیرى کرد؛ اما مى‌توان برخى از آن‌ها را تعدیل کرد. به‌طور مثال اگرچه نمى‌توان تغییرى در ژن‌هاى موروثى ایجاد کرد اما مى‌توان عادت‌های غذا خوردن را تغییر داد.
برای پیش‌گیری از سرطان سینه این راهکارها را به یاد داشته باشید:
روزانه در کم‌ترین حد ۳۵-۴۰ دقیقه ورزش کنید، رژیم‌های غذایی مخصوص پیش‌گیری از سرطان سینه را دنبال کنید، وزن‌تان را کم کنید، هرگز سگرت نکشید و یا در محیطی که دود سگرت هست، قرار نگیرید، مصرف چربی را کم کنید، سینه‌ی خود را ماهانه به‌طور منظم معاینه کنید و اگر مادر استید برای نوزادتان عوض شیر خشک، از شیر خود تغذیه کنید.

از سلامت خود مطمین شوید
برای رسیدن به این باور که شما سالم استید بروید کنار آیینه و با توجه این نکات خود را معاینه کنید.

  1. توده‌های مشکوک به سرطان به‌صورت سخت، گاه غیرمتحرک و با چسبندگی به اطراف لمس می‌شوند. این توده‌ها بیشتر منفرد و بدون درد هستند. اگر هنگام لمس پستان چیزی شبیه این حس کردید احتمال این‌که این توده‌ی سخت سرطان باشد، وجود دارد.
  2. آیا پوست سینه‌ی شما تغییر کرده است؟ این تغییرات به‌صورت فرورفتگی و یا کشیدگی پوست پستان بروز می‌کنند. فرورفتگی پوست پستان ممکن است به‌طور ثابت و مشخص وجود داشته باشد و یا در حالات خاصی از معاینه پستان دیده شود. این مورد زیاد قابل تشویش نیست. کشیدگی پوست، اگرچه علامت مهم است ولی یافته قطعی دال بر سرطان نیست و گاهی به‌دنبال بیماری‌های خوش خیم پستان نیز دیده می‌شود.
  3.  نوک پستان‌تان فرورفتگی دارد؟ در بعضی افراد فرورفتگی نوک پستان ممکن است بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ ایجاد شود که به‌طور معمول خودبه‌خود و یا با دست‌کاری خود فرد به حالت اول برمی‌گردد. در حالی‌که در سرطان، این فرورفتگی حالت ثابت دارد و با معاینه دقیق پستان ممکن است وجود غده‌ای در زیر نوک و هاله‌ی پستان مشخص شود.
  4. غده‌ی لنفاوی زیر بغل شما بزرگ شده است؟ آن‌چه از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است این است که بزرگی غده‌های لنفاوی زیر بغل می‌تواند به‌دلیل ضایعات خوش خیم و حتی التهاب‌ها و ضربه به ناحیه دست و یا پستان باشد. اما این نشانه ممکن به علت وجود سرطان باشد.
  5. آیا اندازه‌ی پستان شما غیرمعمولی است؟ گاهی اوقات به علت بزرگی بیش از حد یک تومور و یا التهاب قابل توجه اطراف تومورهای کوچک‌تر پستان در یک طرف، به‌طور واضحی بزرگ‌تر از طرف مقابل می‌شود. البته اندازه‌ی دو پستان در افراد سالم نیز کاملن مشابه نیست ولی بزرگی یک پستان نسبت به طرف دیگر که اخیرن ایجاد شده است، باید مورد توجه قرار گیرد. با انجام معاینه از عدم وجود توده و سلامت پستان‌تان مطمین شوید.
  6. گاهی متوجه ترشحاتی از نوک پستان خود شده‌اید؟ ترشحات پستان می‌توانند به رنگ‌های مختلف مشاهده شوند (سفید، قهوه‌ای، آبی، خاکستری، قرمز، سبز و یا بدون رنگ). ترشح ناشی از سرطان پستان معمولن خون واضح و یا خونابه‌ای یا در برخی از موارد بی‌رنگ می‌باشد.

با وجود آن‌که نمی‌توان از ایجاد سرطان پستان جلوگیری کرد ولی با تشخیص زودرس و به موقع آن، شانس بیشتری برای درمان موفقیت‌آمیز این بیماری وجود دارد.

بیماری سرطان پستان مثل دیگر بیماری‌های سرطان چهار مرحله دارد: مرحله‌ی اول آن قابل علاج قطعی است، مرحله دوم و سوم، مرحله‌ی کلینیکی است که بیمار باید تحت درمان‌های خاص، به‌ویژه جراحی و تداوی شعاعی قرار گیرد، اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیش‌رفت کرده است و کار زیادی برای آن نمی‌توان انجام داد.
با وجود آمار بالای بیماران مبتلا به سرطان سینه در افغانستان ، ما هنوز به کمبود مراکز تشخیص و تداوی این بیماری روبه‌رو استیم. برای تشخیص سرطان سینه تنها بخش‌های معینی در هرات و شفاخانه‌ی استقلال در کابل وجود دارد. هم‌چنان یک مرکز تداوی آن در شفاخانه جمهوریت در کابل فعال شده است. به اساس گفته‌های مسوولان وزارت صحت عامه‌ی افغانستان، از سه راه تداوی سرطان سینه (تداوی دارویی، جراحی و شعاعی) تنها درمان دارویی و جراحی در داخل کشور ممکن است؛ اما تلاش‌ها برای فعال کردن بخش تداوی شعاعی هم جریان دارد. این وزارت می‌گوید که برای سال جاری قرار است ۶۰هزار دالر صرف آگاهی‌دهی برای مردم شود. با این همه سرطان سینه سالانه حدود ۱۷۰۰ نفر تلفات دارد.
با وجود آن‌که نمی‌توان از ایجاد سرطان پستان جلوگیری کرد ولی با تشخیص زودرس و به موقع آن، شانس بیش‌تری برای درمان موفقیت‌آمیز این بیماری وجود دارد.

تهیه‌کننده: لیمه افشید

ممکن است شما دوست داشته باشید